Środy już bez „Nowin”

08.01.2025 Kultura i rozrywka

Dzisiaj miało się ukazać pierwsze tegoroczne wydanie Tygodnika Regionalnego „Nowiny”. Okazuje się jednak, że historia gazety, która dla rybniczan przez wiele lat była jednym z głównych źródeł informacji o tym, co się dzieje w mieście i w regionie, dobiegła końca wraz z ukazaniem się 18 grudnia ostatniego ubiegłorocznego jej wydania.

Ostatni jak się okazało numer Tygodnika Regionalnego "Nowiny" ukazał się przed świętami, 18 grudnia 2024 roku  Zdj. Wacław Troszka

Pierwszy numer „Nowin” ukazał się w 23 grudnia 1956 roku, czyli w przededniu Wigilii. Od tamtej pory nie licząc kilku pierwszych miesięcy stanu wojennego na przełomie lat 1981-82, „Nowiny” trafiały do kiosków, a potem i na sklepowe półki w każdą środę. Dzisiaj nie ma już w Rybniku ani tradycyjnych kiosków, ani „Nowin”.
Gdy w tym 1956 roku na fali odwilży po okresie stalinizmu tworzono nową gazetę, zakładano, że będzie to lokalny tygodnik dla mieszkańców młodego jeszcze Rybnickiego Okręgu Węglowego, wydawany pod patronatem Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Rybniku. Swym zasięgiem gazeta w najlepszym swoim okresie obejmowała teren od Raciborza po Żory i Suszec i od Jastrzębia-Zdroju, przez Wodzisław Śląski po Knurów, a jej redakcja zawsze mieściła się w Rybniku.
Realia, które przyniósł ze sobą XXI wiek z błyskawicznym rozwojem mediów internetowych okazały się dla tej bardzo tradycyjnej gazety lokalnej zbyt trudnym wyzwaniem. Zmieniali się właściciele i redaktorzy naczelni, ale nikomu nie udało się doprowadzić tego tytułu do finansowej samowystarczalności.

Ostatnim właścicielem tytułu była związana z członkami Prawa i Sprawiedliwości fundacja Profesjologia Aktywizacji Rynku Pracy.

Gdy w 2001 roku "Nowiny" obchodziły 45-lecie, na pierwszej stronie tygodnika przypomniano wszystkie jego winiety Zdj. Wacław Troszka
No cóż, archiwalne już wydania „Nowin”, zgromadzone chociażby w rybnickiej bibliotece pozostaną niezastąpionym źródłem informacji o dziejach regionu i poszczególnych jego miejscowości i o ludziach – artystach, twórcach kultury, sportowcach, samorządowcach czy różnego rodzaju społecznikach.

Dziennikarz
Wacław Troszka
do góry