Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Ligota-Ligocka Kuźnia/Rybnik na rowerze: Szlak Gazety Rybnickiej

Rybnik na rowerze: Szlak Gazety Rybnickiej

08.09.2024 Miasto

Po wakacyjnych wojażach i upalnych letnich dniach nadszedł czas, by powitać złotą polską jesień, która wkrótce rozgości się na dobre. To idealny moment, aby wsiąść na rower i odkrywać piękno najbliższej okolicy. Zapraszamy na wycieczkę naszym autorskim szlakiem rowerowym, który prowadzi zarówno przez dobrze znane atrakcje Rybnika, jak i przez mniej popularne, lecz równie fascynujące zakątki miasta.

Rybnik to doskonałe miejsce dla miłośników rowerów! Miasto oferuje aż 170 km znakowanych tras rowerowych, w tym Szlak Jana Pawła II, Szlak Stulecia Turystyki oraz Szlak Morza Rybnickiego. Warto jednak pamiętać, że większość z tych tras została wyznaczona wiele lat temu – pierwszy rybnicki szlak rowerowy powstał w 1998 roku. Od tego czasu infrastruktura rowerowa w Rybniku uległa znacznym zmianom.

Ścieżka rowerowa nad Zalewem Rybnickim. Zdj. Marcin Giba

Obecnie sieć ścieżek rowerowych liczy już 32 km. Ponadto na terenie miasta znajduje się 13 stacji naprawczych, 19 podpórek dla rowerzystów oraz 38 wiat rowerowych. Nasza trasa rowerowa została zaplanowana jako pętla, która prowadzi przez najciekawsze atrakcje miasta.

Szlak Gazety Rybnickiej

Przebieg trasy Rynek – Paruszowiec – Zalew Rybnicki – Stacja Kolejki Wąskotorowej w Stodołach – Pniowiec – Bulwary nad Nacyną – Rynek
Długość trasy 33,6 km
Czas ok. 2 h 15 min
GPX Pobierz GPX

Rynek

Nasza wycieczka rozpoczyna się na rybnickim rynku, gdzie znajduje się klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową, w którym obecnie mieści się Muzeum im. Emila Drobnego. Stamtąd ruszamy deptakiem w stronę bazyliki św. Antoniego – najbardziej charakterystycznej budowli w Rybniku, wzniesionej w stylu neogotyckim na początku XX wieku. Przed bazyliką znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II oraz skwer z fontanną multimedialną, która latem przyciąga ludzi szukających ochłody w upalne dni.

Paruszowiec-Piaski

Podążamy ścieżką rowerową wzdłuż ul. Mikołowskiej. Zatrzymujemy się przy tężni solankowej, by skorzystać z jej zdrowotnych właściwości. Okrążamy staw, mijając osiedle robotnicze dawnej Huty Silesia, tor rolkowy i popularną wśród rowerzystów kawiarnię Silesija. Wracając, przejeżdżamy pod betonowym mostem linii kolejowej Katowice – Rybnik i kierujemy się na północny zachód ul. Nadbrzeżną biegnącą wzdłuż rzeki Rudy. Jadąc leśną dróżką, miniemy plac zabaw i ścieżkę zdrowia, a dalej miejsce pamięci ofiar II wojny światowej.

Zalew Rybnicki

Jadąc malowniczą trasą wzdłuż rzeki Rudy, docieramy do Zalewu Rybnickiego, który powstał w latach 70. XX wieku w związku z budową elektrowni. Nad „morzem rybnickim” spotkamy spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów, wędkarzy i amatorów sportów wodnych. Nasza trasa przebiega traktem pieszo-rowerowym, który łączy ul. Podmiejską z Rudzką. Podążając ścieżką rowerową, po lewej stronie zobaczymy Zalew Orzepowicki, a potem Zalew Gzel. Z kolei po prawej stronie miniemy nowoczesną przystań rybnickich harcerzy-wodniaków oraz ośrodek „Kotwica” z licznymi żaglówkami i kajakami.

Skręcamy na niebieski szlak rowerowy i kontynuujemy podróż leśną ścieżką, która prowadzi do kolejnego zbiornika – Pniowca. Możemy odpocząć na leżaczkach w lokalu „Przynęta” albo od razu zaliczyć kolejną atrakcję, czyli zaporę czołową Zalewu Rybnickiego, liczącą 975 m długości, z której roztaczają się piękne widoki. W pogodny dzień można dostrzec stąd bazylikę św. Antoniego.

Stodoły

Z zapory kierujemy się w stronę Rud, mijając po drodze Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Stodoły”, dom ciotki Karola Wojtyły, pocysterski dwór z 1736 r., w którym otwarto restaurację i hotel ze spa Bel Mon Resort, stadninę koni oraz klub jeździecki Szwadron. Zatrzymujemy się na stacji zabytkowej kolejki wąskotorowej w Stodołach.

Pniowiec

Leśnymi ścieżkami wracamy nad Zalew Pniowiec, który kilka lat temu przeszedł gruntowną metamorfozę. Utworzono tam trasę rekreacyjną i edukacyjną, postawiono stojaki na rowery, ławki, stoły i miejsca biwakowe z paleniskami. Dodatkowo znajduje się tam strzeżone kąpielisko miejskie z dostępem do piaszczystej plaży.

Bulwary nad Nacyną

Po chwili relaksu na plaży ruszamy pięciokilometrowym odcinkiem wzdłuż ul. Rudzkiej, prowadzącym ścieżką rowerową. Skręcamy na pieszo-rowerowy trakt wzdłuż rzeki Nacyny, mijając Park Tematyczny, w którym znajdują się ciekawe urządzenia eksperymentalne, plac zabaw, boiska do koszykówki oraz siłownia na świeżym powietrzu.

Śródmieście

Ostatnia część trasy biegnie przez śródmieście. Po drodze miniemy Galerię Sztuki „Rzeczna”, mural pianistki Lidii Grychtołówny, Edukatorium Juliusz, w którym znajduje się multimedialna wystawa „Medycyna i farmacja”, oraz jeden z najstarszych obiektów w centrum Rybnika – kościół Ewangelicko-Augsburski.

dziennikarz
Dominika R

Zobacz także

Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych cz. 2
Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych cz. 2

Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych cz. 2

Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych
Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych

Rybnik na rowerze: przewodnik po najciekawszych trasach rowerowych

do góry