Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Maroko-Nowiny/Większe biblioteki w dzielnicach Rybnika

Większe biblioteki w dzielnicach Rybnika

12.09.2024 Maroko-Nowiny

Mieszkańcy dzielnic Maroko-Nowiny i Niedobczyce już niedługo będą mogli korzystać z nowych, wygodnych bibliotek. Będzie to możliwe dzięki reorganizacji rybnickiej sieci filii bibliotecznych. Nowe, przytulne i wygodne przestrzenie dla czytelników ruszą jesienią przyszłego roku.

Ciasno w bibliotece przy ulicy Dąbrówki. Zdj. Zielińska

- Zmieniające się potrzeby czytelnicze powodują, że postanowiliśmy zreorganizować sieć rybnickich filii bibliotecznych – wyjaśnia Aleksandra Klich-Siewiorek, dyrektorka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. - Naszym celem jest stworzenie - zamiast niewielkich pomieszczeń standardowych wypożyczalni generujących ogromne koszty (czynsz, prąd, gaz, ogrzewanie) o niewielkiej liczbie książek (często w małych filiach nie można zwiększać księgozbioru z powodu słabych stropów) - miejsc spotkań, w których rybniczanki i rybniczanie będą mogli nie tylko wypożyczyć i oddać książkę, ale również wziąć udział w spotkaniach, warsztatach, kursach, lekcjach bibliotecznych – zaznacza Aleksandra Klich.

Docelowo rybnickie filie biblioteczne mają być otwarte i dostępne dla wszystkich odbiorców - seniorów, dzieci, kobiet, mężczyzn, ludzi zagrożonych osamotnieniem czy wykluczeniem.

Nowa większa biblioteka powstanie przy ulicy Chabrowej. Zdj. Michał Koczy

Spektakularna zmiana czeka biblioteki na osiedlu Nowiny – tutaj w miejsce ciasnych i niedostosowanych do dzisiejszych potrzeb filii na ulicy Wawelskiej, Dąbrówki i Orzepowickiej powstanie jedna duża (blisko 200 m kw.) i wygodna biblioteka, mieszcząca się w budynku byłej modelarni przy ul. Chabrowej 7. Podobne miejsce powstanie również w dzielnicy Niedobczyce, w budynku obecnie funkcjonującej filii, tuż obok zrewitalizowanego Parku Czempiela.

W estetycznych i odświeżonych nowych pomieszczeniach znajdzie się przestrzeń na miejsca spotkań, cichej pracy, warsztaty - otwarta na wszystkich mieszkańców, potrzebujących miejsca, w których będą mogli oddawać się swoich pasjom lub prezentować ich efekty. Pojawią się też nowe książki. Reorganizacja sieci filii to inwestycja w rybnicką kulturę, a tym samym w społeczeństwo obywatelskie Rybnika.

Co ważne - zmiany związane z reorganizacją w rybnickich filiach bibliotecznych nie spowodują zwolnień pracowników – część bibliotekarek odejdzie na emeryturę, część zaś zyska nowe, lepsze warunki pracy.

Nowoczesny punkt odpowie na potrzeby osób w każdym wieku - mówi Aleksandra Reguła- Bryl

- Połączenie trzech filii biblioteki mieszczących się w dzielnicy Maroko-Nowiny i stworzenie jednego nowoczesnego punktu bibliotecznego da rybniczanom możliwość równego dostępu do zasobów bibliotecznych, bez względu na wiek, płeć, zainteresowania, status społeczny, dysfunkcje czy niepełnosprawność – podkreśla Aleksandra Reguła-Bryl, bibliotekarka z filii przy ul. Orzepowickiej. Duża przestrzeń i mieszczący się obok budynku amfiteatr, da wysoki komfort korzystania z księgozbioru biblioteki oraz wydarzeń około bibliotecznych, które planujemy organizować. Nowoczesny punkt odpowie na potrzeby osób w każdym wieku – zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych. Teraz w małych pomieszczeniach bibliotecznych jest to po prostu niemożliwe. Jestem naprawdę szczęśliwa, że stawiamy na rozwój biblioteki - dodaje Aleksandra Reguła.

Trwają również analizy ewentualnych zmian dotyczących funkcjonowania pozostałych filii bibliotecznych – prowadzone są rozmowy z pracownikami o ich potrzebach, sprawdzane są też koszty utrzymania i jakość funkcjonowania tych miejsc. Wszelkie zmiany są konsultowane i uzgadniane z Biblioteką Śląską.

Filia biblioteki przy ulicy Orzepowickiej. Zdj. Zielińska

Warto dodać, że w sierpniu 2024 roku do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku było zapisanych prawie 18 tys. osób – to prawie o tysiąc więcej niż rok wcześniej.

W 2023 roku na książki, audiobooki, zbiory muzyczne, kody i prasę PiMBP wydała 256 tys. zł, z czego dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyniosła 80 tys. zł, reszta pochodziła z dotacji rybnickiego samorządu.

 

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry