Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Meksyk/Beksiński w Rybniku. Wystawa „Before Midjourney” o tym (..)

Beksiński w Rybniku. Wystawa „Before Midjourney” o tym co było, jest czy nadchodzi?

11.12.2024 Kultura i rozrywka

W  Galerii Sztuki Rzeczna do 28 lutego można ogladać niezwykłą wystawę Before Midjourney”, która prezentuje rysunek, malarstwo, grafikę oraz rzeźbę autorstwa Zdzisława Beksińskiego, Katarzyny Fober i Anny Kloc. 

Na wystawie można oglądać prace Beksińskiego. Zdj. Marcin Giba

Koncepcja wystawy „Before Midjourney”, dosłownie tłumaczonej na: „przed dostępem do darmowej (od 2024 roku) wersji najpopularniejszej aplikacji bazującej na sztucznej inteligencji, która z wprowadzonych fraz tekstowych generuje obrazy” zbudowana jest wokół zagadnienia środowiskowych, społecznych i etycznych konsekwencji wykorzystywania sztucznej inteligencji w amatorskiej i profesjonalnej aktywności artystycznej. Ale przede wszystkim wokół takich pojęć jak oryginalność, autentyczność, talent, fizyczne doświadczanie.

Brak jasnej legislacji w kontekście prawa autorskiego do treści wytworzonych przez AI, ale też tych, z których algorytmy się uczą; rezygnowanie z nauki i doskonalenia rzemiosła oraz brak elementarnych podstaw w zakresie edukacji artystycznej – teoretycznej i praktycznej -twórców młodego pokolenia, to tematy, o których chcemy dzisiaj trochę pomyśleć, bo jutro będą coraz mocniej kształtować nasze otoczenie wizualne.

Na wystawie „Before Midjourney” pokazujemy reprezentatywne fragmenty twórczości polskich autorek i autorów, których obrazy/obiekty powstały bez użycia AI, ale ich estetyka jest jedną z najchętniej trenowanych przez sztuczną inteligencję. Punktem wyjścia do ustawienia ekspozycji był pomysł nawiązania w minimalistyczny, abstrakcyjny sposób do ścieżek PCB w procesorach. Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „AI graphic symbol”, pojawiają się przykłady takich graficznych schematów, w nawiązaniu do których zbudowaliśmy geometryczny układ. Niedoskonały, ale scalony. Wspólnym problemem.

Before Midjourney. Zdj. Marcin Giba

BEFORE MIDJOURNEY

Na początku był talent.
Talent został powierzony,
talent nie został zmarnowany.
Talent rośnie, rozkwita.
Wypełnia płótna i przestrzenie,
tworzy połączenia,
powiązania, pomosty.
Talent dotyka do żywego,
porusza struny, budzi wrażliwość.
Nazywa rzeczy po imieniu, zaklina czas.
Talent po nas pozostaje.

 

Before Midjourney to wystawa o przeszłości, o tym co jest tu i teraz, i tym co nadchodzi.
To zestawienie trzech postaw twórczych będących w opozycji do wciąż pojawiających się
prób marginalizowania znaczenia talentu w sztuce, w obu przestrzeniach życia –
rzeczywistej i wirtualnej. Malarstwo, grafika, rysunek i rzeźba istnieją tutaj w realu,
w konkretnym miejscu i czasie. Zapraszają do zbliżenia na detal bez pikseli i do odejścia
w zastanowieniu. Fizyczność tych prac jest na wyciągnięcie ręki, na linii wzroku. W skali
człowieka, w ludzkiej postawie, artyści stają twarzą w „twarz” z inteligencją sztuczną.

KURATORKA WYSTAWY: dr Katarzyna Fober

Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. W 2011 r. obroniła z wyróżnieniem dziekańskim dyplom magisterski w pracowni prof. A. J. Pastwy, na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła pracę na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie obecnie współprowadzi Pracownię Rzeźby w Katedrze Malarstwa na Wydziale Artystycznym. Zrealizowała kilka wystaw indywidualnych, brała udział w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (Włochy, Niemcy, Słowacja, Czechy). Uczestniczyła w sympozjach rzeźbiarskich i artystycznych w Polsce i poza granicami kraju, gdzie stworzyła realizacje w przestrzeni publicznej: „Pomnik Przyrody” (2012, Słowacja), „Kamień milowy” (2015, Czechy), „Sacrum” (2017, Niemcy). Jej rzeźby znajdują się w kolekcjach i zbiorach we Włoszech, Niemczech, Czechach i na Słowacji. Jest autorką pomnika upamiętniającego Krystynę Bochenek, który stanął w Galerii Artystycznej przy Pl. Grunwaldzkim w Katowicach. W 2023 roku obroniła z wyróżnieniem doktorat na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2024. Zajmuje się przede wszystkim działalnością w obszarze rzeźby, a od roku 2017 aktywnie działa również w przestrzeni artystyczno-projektowej, współprowadząc działalność marki KUFA.design, w ramach której uczestniczy w wydarzeniach i wystawach związanych z designem. Mieszka i tworzy w Cieszynie.

Materiał opracował Krzysztof Kaletka


Wystawa otwarta do 28.02.2025 Galeria Sztuki Rzeczna
Rybnickie Centrum Edukacji Artystycznej
ul. Rzeczna 1

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry