Jubileuszowy koncert w nowym amfiteatrze
Po niespełna pięciu latach przerwy w parku im. Henryka Czempiela w dzielnicy Niedobczyce znów odbył się koncert. W minioną niedzielę w nowym amfiteatrze koncertowo świętowano tam 20-lecie Polski w Unii Europejskiej, inaugurując tym samym działalność nowej plenerowej estrady.
Najpierw kres imprezom plenerowym i nie tylko, położyła pandemia, później rozpoczęła się trwająca blisko dwa lata gruntowna przebudowa i modernizacja parkowego amfiteatru.
Gdy zaczynała się pandemia niedobczycki amfiteatr sprawiał dość ponure wrażenie obiektu przestarzałego i mocno niepraktycznego. Nic więc dziwnego, że zapadła decyzja o jego modernizacji, a właściwie o budowie nowego obiektu, którego częścią stała się nieduża w sumie żelbetowa muszla koncertowa z lat 50. minionego wieku. A że projektując nowy amfiteatr postanowiono go odwrócić o 180 stopni, by widownię ulokować na naturalnej parkowej skarpie, betonową muszlę trzeba było przenieść na drugą stronę. Tę trudną z wielu względów operację, poprzedzoną m.in. prześwietleniem struktury betonowej muszli, którego dokonali specjaliści od żelbetu z Politechniki Śląskiej, przeprowadzono w czerwcu 2022 roku.
Dzisiaj peerelowska muszla stanowi swoiste serce nowej, znacznie większej muszli koncertowej z efektownym zadaszeniem nad całkiem dużą sceną. Co ważne dla artystów, którzy będą tu występować, obiekt zyskał też zaplecze socjalne, usytuowane na tyłach muszli.
- Ostatni raz wystąpiłam tutaj 13 lat temu. Wszystko wyglądało zupełnie inaczej. Scena była tam gdzie dzisiaj jest widownia. Teraz jest tu pięknie i naprawdę wyjątkowo. Jako dziecko bawiłam się tutaj na placu zabaw i pamiętam, że to miejsce tętniło życiem. Przykro było potem patrzeć jak ten obiekt z roku na rok wyglądał gorzej i stał nieomal zapomniany. Jestem przeszczęśliwa, że ten amfiteatr znów zaczął żyć. Ta nowa muszla koncertowa jest wyjątkowo ładna i jak stoi się tam na scenie robi to naprawdę duże wrażenie. Akustyka też jest dobra. Śpiewanie z orkiestrą dętą nie jest takie łatwe, ale jest też wyjątkowe. Muszę tu wrócić ze swoim zespołem! - powiedziała nam wczoraj pochodząca z Niedobczyc Sabina Jeszka, która była jedną z gwiazd pierwszego koncertu, inaugurującego działalność nowej plenerowej estrady.
W pierwszej części koncertu zorganizowanego pod hasłem „Cały Śląsk gra i śpiewa” wystąpiły górnicze orkiestry z kopalń Chwałowice, Jankowice i Marcel. W części koncertu poświęconej 20-leciu Polski w UE wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”, którą poprowadzili: Waldemar Nowakowski, Adam Baron i wreszcie jej twórca i szef Marian Wolny, dyrektor Domu Kultury w Niedobczycach. Z towarzyszeniem miejskiej orkiestry zaśpiewała całkiem liczna grupa stałych jej wokalistów oraz Sabina Jeszka, Rafał Kozik i Piotr Tłustochowicz. Na koniec orkiestra odegrała, a wokaliści odśpiewali Odę do radości, czyli hymn zjednoczonej Europy. Nieco wcześniej tradycyjną wstęgę, trzymaną przez mażoretki przecięli prezydent Rybnika Piotr Kuczera, dyrektor Marian Wolny, europoseł z sąsiedniego Popielowa Łukasz Kohut i flecistka miejskiej orkiestry Justyna Gabryszewska. Prezydent Kuczera zwrócił uwagę, że 80 proc. kosztów modernizacji parku im. H. Czempiela pokryła dotacja z funduszy unijnych. Marian Wolny z kolei, wspomniał swego ojca, który przed 70 laty, jako pracownik działu budowlanego nieistniejącej już niedobczyckiej, kopalni Rymer, budował amfiteatr i muszlę koncertową, a później jako muzyk kopalnianej orkiestry spędził na jej scenie wiele godzin, bo orkiestra często koncertowała tam w czasie niedzielnych festynów. W koncercie, który poprowadzili Adam Giza i pochodzący z Niedobczyc Wojciech Zawioła wystąpiły też dziewczęta z Rybnickiej Akademii Mażoretek "Enigma".
Pierwszemu koncertowi w nowym amfiteatrze towarzyszył festyn rodzinny, więc w parku Czempiela było w niedzielne popołudnie i wieczór gwarno i tłoczno, więc trudno się dziwić, że tym razem widownia amfiteatru okazała się za mała.
Modernizacja parku im. H.Czempiela przeprowadzona w ramach rewitalizacji dzielnicy Niedobczyce, w ramach której powstał tam również plac zabaw, kosztowała brutto 4 mln 556 tys. zł. Na tę inwestycję realizowaną przez Zarząd Zieleni Miejskiej urząd miasta pozyskał dotację z funduszy Unii Europejskiej w wysokości 2 mln 992 tys. zł.
Jak informuje dyrektor Domu Kultury w Niedobczycach, który jest gospodarzem parkowego amfiteatru, kolejna impreza odbędzie się w nim z okazji Dnia Dziecka, a w połowie czerwca, po wielu latach przerwy, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Lira” odbędzie się tam międzynarodowy, integracyjny, dęty piknik muzyczny. Jak wspomina dyrektor Wolny, w czasie takich festiwalowych festynów organizowanych w parku Czempiela w latach 90., orkiestry z różnych krajów nawiązywały kontakty, które później owocowały partnerską współpracą i wyjazdami na festiwale do różnych zakątków Europy m.in. do greckiej Larisy.