Nowe bulwary w Rybniku
Miasto oddało do użytku kolejny ponad dwukilometrowy odcinek nadnacyńskich bulwarów. Wraz z ul. Przyjemną, która stanowi jego niewielką zachodnią część, łączy on ul. Sportową w dzielnicy Niewiadom (tuż obok stacji kolejowej) z ul. Górnośląską w Niedobczycach (również obok stacji kolejowej i stadionu piłkarskiego Rymera.
Biegnące generalnie wzdłuż rzeki Nacyny, z południa na północ bulwary mają służyć nie tylko relaksowi i rekreacji, ale również stać się znaczącą osią komunikacyjną dla mieszkańców, którzy rowerem chcą dojechać np. do pracy lub na zakupy.
Standard wykonania jest tu taki sam jak w przypadku odcinka bulwarów łączącego Śródmieście z ul. Rudzką - równa asfaltowa nawierzchnia podzielona na dwa pasy ruchu dla pieszych i rowerzystów oraz inteligentne oświetlenie ledowe, które pełną mocą świeci w danym miejscu tylko wtedy gdy przejeżdża tam rowerzysta bądź przechodzi pieszy. W czterech miejscach ustawiono ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery.
- Rowerowy kręgosłup miasta zyskał kolejny ważny fragment. Bulwary nad Nacyną to atrakcyjna propozycja aktywnego spędzania czasu. To idealna trasa dla spacerowiczów, rowerzystów czy miłośników jazdy na rolkach, deskorolkach lub hulajnogach. Ale ta trasa to coś więcej. Budując kolejne odcinki bulwarów, stwarzamy alternatywę dla rybniczan, którzy chcą np. porzucić samochód na rzecz roweru i nim przemieszczać się między dzielnicami dojeżdżając do pracy, szkoły lub na zakupy - mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Gdy już dojedziemy bulwarami do ul. Sportowej w Niewiadomiu to pozostanie nam do pokonania kilkusetmetrowy odcinek tej ulicy, by dotrzeć do Zabytkowej Kopalni „Ignacy”, która może być jednym z celów np. rowerowej wycieczki. Tych kilkaset metrów to jednak stromy podjazd wymagający dobrej kondycji. Nawierzchnia drogi pozostawia wiele do życzenia, a pobocza praktycznie brak, ale miasto przymierza się już do gruntownej modernizacji Sportowej. W budżecie miasta na ten rok, na tę dwuletnią inwestycję zabezpieczono 8 mln zł, drugie tyle miasto ma nadzieję otrzymać w formie rządowej dotacji. W ramach owej modernizacji droga zostanie właściwie zbudowana od nowa; powstanie również chodnik i droga dla rowerów. Stromy podjazd niestety pozostanie. Obecnie trwają prace projektowe.
Prace porządkowe i ziemne związane z budową dwukilometrowego odcinka bulwarów rozpoczęto w sierpniu roku 2021, natomiast same prace budowlane rozpoczęto na początku ubiegłego roku. Wszystko to kosztowało łącznie ponad 9,7 mln zł; tylko na odszkodowania za zajęte grunty miasto wydało 875 tys. zł.