Kopernik na Hoymie
Zabytkowa Kopalnia „Ignacy” w Niewiadomiu przygotowała wiele atrakcji z okazji 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Oprócz warsztatów astronomicznych, które dla szkół ruszają już jutro (14 lutego), w niedzielę czekają na nas niespodzianki z prelekcjami naukowymi, kosmicznym tortem, tańcami i spotkaniem z samym Mikołajem Kopernikiem. Ale na Ignacego warto zajrzeć już w sobotę.
Urodzony w 1473 roku Kopernik zasłynął głównie jako ten, który wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. Jednak dla twórcy heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego, astronomia była tylko jedną z dziedzin, której się poświęcił. Dał się też poznać jako prawnik, urzędnik, lekarz, duchowny, ekonomista, matematyk, fizyk, kartograf, filolog, czy filozof...
O tym wszystkim dowiedzą się odwiedzający Zabytkową Kopalnię „Ignacy” w Niewiadomiu, gdzie już w sobotę (18 lutego od 11.00) rozpoczną się warsztaty: „Lecimy w kosmos - wirtualna rzeczywistość”, „Oczami drona i nie tylko”, „Budowa łazika z klocków LEGO i warsztaty programistyczne”. Będzie też możliwość gry w kosmiczne planszówki (szczegóły w naszym kalendarium).
A w niedzielę (19 lutego) po Ignacym będzie się przechadzał sam Mikołaj Kopernik, który zapozuje do selfie i zaprosi do urodzinowego tańca.
Od 11.00 w budynku stolarni szybu Głowacki na uczestników czekać będą kosmiczne warsztaty oraz pokazy dronów i technologii wirtualnej rzeczywistości, a w budynku dawnej sprężarkowni prezentowana będzie wystawa modelarzy rakietowych. O 13.00 w kierunku słońca zostanie wystrzelona specjalna rakieta, a o 14.00 w maszynowni szybu Kościuszko pojawi się mincerz, który będzie wybijał pamiątkowe monety okolicznościowe dla wszystkich zwiedzających. Z kolei w nadszybiu Kościuszko zaprezentowana zostanie wystawa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie „Mikołaj Kopernik - życie i dzieło”. Nie zabraknie też ciekawych prelekcji, a na wieży widokowej zainstalowana zostanie też luneta do obserwacji nieba (obserwacje od 15.00 do 18.30). Kulminacją jubileuszu urodzin Kopernika będzie pokaz zimnych ogni i specjalna iluminacja wieży widokowej (godz. 18.30). Dla najmłodszych przygotowano też konkurs plastyczny „Kopernik na grubie” (szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są stronie Ignacego).
Honorowym patronatem imprezę objęli: prezydent miasta Piotr Kuczera i rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk.
Warto dodać, że tego dnia bilety łączone na wszystkie atrakcje na Ignacym w promocyjnych cenach: normalny - 15 zł, bilet ulgowy - 8 zł.
Wystawa „Wiek Pary” czynna będzie w godz. 11.00 - 14.00. Pokazy maszyny parowej w ruchu: 14.00, 15.00, 16.00, 17.00.