Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Niewiadom/Pierwszy ślub na kopalni Ignacy

Pierwszy ślub na kopalni Ignacy

01.08.2023 Niewiadom

Dzisiaj, prawie w samo południe w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu prezydent Piotr Kuczera udzielił ślubu narzeczonym z Knurowa Paulinie Niewiadomskiej i Dariuszowi Kucie. To pierwsza ceremonia ślubna na Hoym Grubie. Piotr Kuczera i gospodarze muzealnej placówki mają nadzieję, że będzie ich coraz więcej.

W progach Ignacego młodą parę i jej bliskich powitał kopalniany Skarbnik. Zdj. Wacław Troszka
Pani młoda jest zawodowym fotografem, fotografującym głównie śluby. O wyjątkowych wnętrzach naszej kopalni Ignacy i o możliwości zorganizowania w nich ślubu cywilnego dowiedziała się na targach ślubnych od przedstawicielki Ignacego Katarzyny Skupny. Na ślub na grubie świeżo upieczeni już małżonkowie zdecydowali się ze względu na górnicze tradycje obu rodzin. Kontynuuje je m.in. pan młody, pracujący na kopalni Knurów, gdzie zajmuje się obudową podziemnych wyrobisk.
Paulina i Dariusz są rówieśnikami z rocznika 1993. Już jutro początkująca żona będzie obchodzić swoje 30. urodziny; zresztą w tym samym dniu wypadają również urodziny jej ojca. Datę ślubu wybrali nieprzypadkowo. Dzisiaj mija 13 lat od dnia, w którym postanowili być razem. A poznali się 13 lat temu na kopalnianych koloniach w Bułgarii. Propozycja przedstawiciela kopalni, by ślubu udzielił im prezydent Rybnika trochę ich zaskoczyła, ale chętnie na nią przystali.

Ceremonia ślubna obyła się w nadszybiu szybu Kościuszko. Zdj. Wacław Troszka

Prezydent Piotr Kuczera oczywiście po raz pierwszy udzielał ślubu na Ignacym. Ceremonia, w której uczestniczyli również najbliżsi nowożeńców odbyła się w nadszybiu szybu Kościuszko. Piotr Kuczera mówiąc młodej parze o miłości odwołała się do tekstu jednej z piosenek Michała Bajora:
Skoro już się tak zdarzyło, że tu do nas przyszła miłość, zróbmy tak, by jej nie było z nami źle - cytował.

Narzeczonym z Knurowa ślubu udzielił prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Zdj. Wacław Troszka

- Udzielając ślubu też się oczywiście wzruszam. Dla mnie bardzo ważna jest okoliczność, że oto jesteśmy w miejscu, które zupełnie zmieniło swój wystrój, charakter i przeznaczenie, ale wciąż służy mieszkańcom Rybnika i regionu choć w zupełnie inny sposób. Mogą przeżywać tu swoje ważne i wyjątkowe wydarzenia, tak jak kiedyś ważne dla siebie wydarzenia o innym charakterze przeżywali tu ciężko pracujący górnicy - powiedział nam prezydent Kuczera.

Paulina i Dariusz są pierwszymi małżonkami, którzy zawarli ślub w Zabytkowej Kopalni

- Z pięknych wnętrz kopalni Ignacy może skorzystać każda para, która zechce tu zawrzeć związek małżeński. Inauguracja była prezydencka, ale w czasie kolejnych ślubów będzie mnie już wyręczać pani kierownik urzędu stanu cywilnego. No może z wyjątkiem Dni Rybnika, kiedy już tradycyjnie udzielam ślubu jednej parze - dodaje prezydent Piotr Kuczera.

Co ciekawe, kopalnia Ignacy swoją ofertę ślubną reklamuje w osobnym papierowym folderze, oferując z jednej strony możliwość zorganizowania tu ślubnej sesji zdjęciowej np. w sąsiedztwie ponad stuletniej wyciągowej maszyny parowej, a z drugiej całego ślubu łącznie z sesją.

Świeżo upieczeni małżonkowie Paulina i Dariusz. Zdj. Wacław Troszka

Świeżo upieczeni małżonkowie nie zorganizowali wielkiego wesela, ale przyjęcie w gronie najbliższych. Obecnie mieszkają w Knurowie, ale już wkrótce zamierzają wybudować swój dom w Nieborowicach, leżących między Rybnikiem a Gliwicami.
Paulinie i Dariuszowi życzymy prawdziwego małżeńskiego szczęścia!

Pierwszy ślub na kopalni Ignacy

24 zdjęcia

We wtorek 1 sierpnia, prawie w samo południe w Zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu  prezydent Piotr Kuczera udzielił ślubu narzeczonym z Knurowa Paulinie Niewiadomskiej i Dariuszowi Kucie. To pierwsza ceremonia ślubna na Hoym Grubie. Piotr Kuczera i gospodarze muzealnej placówki mają nadzieję, że będzie ich coraz więcej.

 

Zobacz także

Śluby w Rybniku: więcej cywilnych, mniej konkordatowych
Śluby w Rybniku: więcej cywilnych, mniej konkordatowych

Śluby w Rybniku: więcej cywilnych, mniej konkordatowych

do góry