Podsumowali „Rowerowy maj” w Rybniku
Wczoraj, 20 czerwca w Szkole Podstawowej w Ochojcu podsumowano tegoroczną, siódmą edycję szkolnej akcji „Rowerowy maj”. Uczniowie rybnickich podstawówek rywalizowali w niej dojeżdżając do szkoły na rowerach, hulajnogach, a nawet rolkach.
Liczba zarejestrowanych uczniowskich przejazdów przeliczeniu na jednego ucznia decydowała o kolejności poszczególnych szkół w klasyfikacji generalnej. W akcji wzięło udział łącznie 340 klas z 27 szkół podstawowych. W taki aktywny sposób do szkoły dojeżdżało w maju ponad 3 tys. dzieci, co przełożyło się na łączną liczbę około 67 tys. przejazdów. Aż 405 uczniów osiągnęło 100-procentową frekwencję, co znaczy że we wszystkie majowe dni nauki przyjechał do szkoły na rowerze bądź hulajnodze.
Jak tłumacz oficer rowerowy Rybnika Łukasz Karbowiński z Rybnickich Służb Komunalnych, każdy uczeń przyjeżdżający do szkoły na rowerze, hulajnodze czy rolkach otrzymywał do rowerowego dzienniczka stosowną naklejkę, a wszystkie te przejazdy zliczali szkolni koordynatorzy, zaś w skali całego miasta koordynatorka Rowerowego maja Klaudia Kowol z Rybnickich Służb Komunalnych.
- Z roku na rok frekwencja wzrasta. Przybywa szkół biorących udział w akcji „Rowerowy maj, uczniów dojeżdżających do szkół i rejestrowanych przejazdów. Ale od nauczycieli wiem, że uczniowie dojeżdżają do szkół nie tyko w czasie trwania akcji i to najważniejsze - mówi Łukasz Karbowiński.
Tym razem, tak samo jak w ubiegłym roku, najwięcej szkolnych przejazdów zaliczyli uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 im. Jana Pawła II w Ochojcu. 172 uczniów z wszystkich 10 tutejszych klas wykonało ich łącznie 2.029, a najlepszy wynik osiągnęła klasa 7 A, w przypadku której rowerowo-hulajnogowa frekwencja wyniosła 84,4 proc.
Tym sposobem dyrektor szkoły w Ochojcu Łukasz Widera odebrał z rąk prezydenta miasta Piotra Kuczery czek dla szkoły o wartości 3 tys. zł. Społeczność szkoły sama zdecyduje na co wyda zarobione prze pedałujących uczniów pieniądze.
Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 10 w dzielnicy Maroko-Nowiny. Na lekcje dojeżdżało tam 193 uczniów z 19 klas. Za 1.979 uczniowskich przejazdów dyrektorka szkoły Beata Muszala odebrała czek na 2 tys. zł.
Z kolei czek na tysiąc złotych odebrała dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 w dzielnicy Chwałęcice Bogusława Martyna. 157 uczniów z 10 klas dojechało do szkoły 1.895 razy.
Wyróżnienia w postaci wejściówek na spektakle w Teatrze Ziemi Rybnickiej oraz do Zabytkowej Kopalni „Ignacy” i Edukatorium „Juliusz” otrzymały dodatkowo trzy kolejne klasy z najwyższymi rowerowymi wynikami ze szkół, które nie znalazły się w pierwszej trójce - Zespołu Szkół nr 5 w Niedobczycach, Szkoły Podstawowej nr 28 w Kamieniu i Szkoły Podstawowej nr 13 w Chwałowicach.
Prezydent Piotr Kuczera gratulując zwycięzcom, dziękował uczniom za zaangażowanie i życzył im udanych i bezpiecznych wakacji.
Szkoła podstawowa z Ochojca ma też na swoim koncie inne rowerowe sukcesy. Trzyosobowa reprezentacja szkoły: Krzysztof Ryszka, Witold Wieteska i jej liderka Magdalena Bobula, prowadzona przez nauczycielkę Beatę Kras, po przebrnięciu przez miejskie i rejonowe eliminacje zajęła piąte miejsce w majowym, wojewódzkim finale konkursu rowerowego Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym. Nie bez znaczenia jest fakt, że w ubiegłym roku na terenie szkoły powstało miasteczko ruchu drogowego.