Wychowankowie w kuchni
5 grudnia, czyli między Barbórką a dniem św. Mikołaja w pracowni gastronomicznej Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej odbyły się kolejne warsztaty, poświęcone niemarnowaniu jedzenia oraz taniej zdrowej kuchni. Tym razem wzięli w nich udział podopieczni rybnickich placówek opiekuńczo wychowawczych: domu dziecka, mieszkań usamodzielnienia i działającej w Niedobczycach placówki interwencyjnej „Przystań”.
O zdrowej kuchni i regułach zdrowego żywienia w zajmujący sposób opowiedziała młodzieży dr nauk o zdrowiu Katarzyna Brukało ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
- My z domu rodzinnego pamiętamy babcine pierogi i rosół, który gotowała mama. Większość tych dzieciaków takich wspomnień nie ma. Część z nich mieszka w mieszkaniach usamodzielnienia, gdzie sami planują jadłospis, robią zakupy i sami przygotowują posiłki. RCEZ jest najlepszym miejscem , w którym można się uczyć, jak rozsądnie planować jadłospis i zakupy; wreszcie jak gotować ekonomicznie i z myślą o planecie, ale też, jak przygotować te posiłki żeby były smaczne. Tania i zdrowa kuchnia? To jest możliwe! Tego się tu dzisiaj uczymy – powiedziała nam dr Katarzyna Brukało.
W czasie całych warsztatów młodzi ludzie usłyszeli wiele ważnych i cennych informacji, ale bez wątpienia najbardziej zapamiętają zajęcia praktyczne, w czasie których pod czujnym okiem nauczycieli RCEZ-u, podzieleni na dwu-, trzyosobowe zespoły przygotowywali niskobudżetowe potrawy, m.in.: kotleciki z ziemniaków z pieczarkami i żółtym serem, kaszotto, zapiekankę ziemniaczaną i kluski leniwe.
- Swego czasu w ramach dużego projektu Śląska Przestrzeń Innowacji dr Katarzyna Brukało napisała projekt, którego celem było podniesienie kompetencji dietetycznych wychowawców placówek opiekuńczo-wychowawczych. W czasie jego realizacji okazało się, że to dzieciaki bardziej chcą się czegoś nauczyć niż owi wychowawcy i dlatego tym razem skupiliśmy się na wychowankach – powiedziała nam Monika Kubisz z urzędu miasta, mocno zaangażowana w działania propagujące niemarnowanie żywności (idea zero/less waste).
- Większość z nich, pod okiem wychowawców, sama planuje menu, robi zakupy, a potem przygotowuje posiłki. Chodzi o to, by nie tylko umieli przygotować dobry posiłek wykorzystując produkty, które zostały jeszcze w lodówce - powiedział nam Tomasz Kierpiec, kierownik placówki interwencyjnej placówki opiekuńczo-wychowawczej Przystań w Niedobczycach.
Swoim doświadczeniem i radami wspierała młodzież Marzena Bratuś-Walczak.
- Często gotujemy na podstawie przepisów z internetu, ale tam nie ma takich cennych wskazówek, jak te, których udziela nam ta pani. Są bardzo przydatne – powiedziały nam dwie Zuzie z rybnickiego domu dziecka, przyrządzające zapiekankę makaronową z kurczakiem.
Warsztaty edukacyjne udało się zorganizować dzięki dotacji w wysokości 5 300 zł, jaką miasto otrzymało w ramach programu InPost Green City.
Warsztaty wychowanków w kuchni
5 grudnia w kuchni Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej odbyły się kolejne warsztaty z niemarnowania żywności. Tym razem wzięli w nich udział podopieczni rybnickich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Miasto zorganizowało je dzięki dotacji z programu InPost Green City.