Strona główna/Gazeta Rybnicka/Dzielnice Rybnika/Popielów/Asystenci zdrowienia na oddziale detencyjnym w szpitalu (..)

Asystenci zdrowienia na oddziale detencyjnym w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku. Pierwsi w Polsce!

19.11.2024 Zdrowie

Kliniczny Szpital Psychiatryczny w Rybniku wprowadził innowacyjną rolę asystenta zdrowienia w oddziale psychiatrii sądowej, testując nową metodę wsparcia pacjentów w ich procesie leczenia.

Szpital Psychiatryczny w Rybniku. Zdj. Patryk Klink

Asystenci zdrowienia to stosunkowo nowa rola wśród zawodów pomocowych. Jest to tzw. ekspert przez doświadczenie, czyli osoba, która aktywnie doświadczyła choroby, problemów w zakresie zdrowia psychicznego, a w konsekwencji tych zdarzeń zyskała wiedzę dotyczącą nie tylko objawów, ale również mechanizmów wychodzenia z trudności.

- Zatem asystenci zdrowienia potrafią wykorzystać własne doświadczenia kryzysu psychicznego we wspieraniu innych osób, które borykają się z podobnymi trudnościami. Ich rola wpisuje się w międzynarodowy kontekst wzajemnego wsparcia opierający się na przekonaniu, że osoby, które doświadczyły i przetrwały różnego rodzaju trudności są w stanie zaoferować inspirację, wsparcie i nadzieję innym osobom znajdującym się w podobnej sytuacji - informuje Michalina Zawarty , rzecznik Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku.

Trwająca reforma opieki psychiatrycznej uwzględniła asystentów zdrowienia w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 27 kwietnia 2018 roku w sprawie programu pilotażowego w centrach zdrowia psychicznego. Dotychczas asystenci zdrowienia głównie pracują właśnie w centrach zdrowia psychicznego, czy też na oddziałach przyjęciowych ogólnej psychiatrii. Dotychczas nie jest nam znany przypadek korzystania z pomocy asystenta zdrowienia na oddziałach detencyjnych.

Podążając za potrzebami naszych pacjentów dr Anna Lubas - Grzyb, psycholog wraz ze spec. psychiatrą Markiem Ksolem, Kierownikiem Oddziału Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu (Oddział IX) Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku, postanowili wyjść z propozycją włączenia roli asystenta zdrowienia w pracy z pacjentami internowanymi.

„Dzięki przychylności Dyrektora Szpitala aktualnie możemy testować pomoc Asystenta na Oddziale IX. Pacjenci przebywający na detencji są w szczególnie trudnej sytuacji, gdyż w porównaniu z innymi osobami pozbawionymi wolności, nie znają czasu trwania internacji. Może to negatywnie wpływać m.in. na motywację do działania, rozumienie czynników chorobowych i mechanizmów zdrowienia, ustalanie celów i ich realizację. W tym aspekcie rola pomocowa asystenta zdrowienia jest dla nas niezwykle cenna. Praca z pacjentem przebywającym na detencji wymaga szczególnego podejścia, zarówno ze względu na charakter pobytu, ale i mechanizmy intrapsychiczne internowanych. Obserwacja współpracy asystenta zdrowienia z internowanymi może dać wiele cennych informacji dotyczących m.in. poczucia koherencji, wglądu w chorobę, czy ogólnej poprawy jakości ich życia i funkcjonowania.” – dr Anna Lubas- Grzyb, psycholog Oddziału Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu.

 Projekt asystenta zdrowienia to przykład nowoczesnego podejścia do leczenia osób zmagających się z problemami zdrowia psychicznego, które zasługują na kompleksowe wsparcie w procesie zdrowienia.

Opracowanie
rybnicka .eu
do góry