Co łączy Smolną czy Maroko-Nowiny z Berlinem? Podobna gęstość zaludnienia
Co łączy Smolną czy Maroko-Nowiny z Berlinem? Podobna gęstość zaludnienia - zauważa rybniczanin Sebastian Śmieja, twórca infografik przedstawiających mapki Rybnika w kontekście różnych zagadnień.
Przygotowana przez Sebastiana Śmieję mapka ludnościowa pokazuje, jak wygląda zagęszczenie mieszkańców na kilometr kwadratowy w poszczególnych dzielnicach Rybnika.
- Myślę, że warto zwrócić uwagę na bardzo dużą różnicę między najniższą i najwyższą wartością. Kiedy na Smolnej w kwadracie 1000x1000 m mieszka średnio 4630 osób, w Stodołach na taką samą powierzchnię przypada tylko 48 mieszkańców! - zauważa Sebastian Śmieja, twórca infografik przedstawiających mapy Rybnika w kontekście różnych zagadnień.
Ostatnia „mapka ludnościowa” daje do myślenia.
- Gęstość zaludnienia to również wyzwania dla czystego powietrza i zieleni miejskiej. To w tych "czerwonych" miejscach powinien być zdwojony nacisk na wyeliminowanie ostatnich kotłów na paliwa kopalne. To tu jeden kopciuch truje największą ilość ludzi. Może i już faktycznie nie ma tak wielkiej gańby, jak była kilka lat temu, ale dopóki dni z wielokrotnym przekroczeniem norm się zdarzają, tak długo gańba jednak jest. To w tych miejscach musimy powiedzieć koniec z zamianą zieleni na parkingi. A jeżeli parkingi są potrzebne, to nie mogą być betonowymi patelniami do smażenia (co najmniej 30 % parkingu pod koronami zadbanych drzew, którym samochody nie jeżdżą po korzeniach), albo decydujmy się na parking wielopoziomowy obrośnięty od dołu po dach zielenią. Zabudowa mieszkaniowa z elewacjami wystawionymi na południe powinna być osłonięta panelami fotowoltaicznymi. Czy naprawdę musimy jechać, aż 40 km do Katowic, żeby zobaczyć takie rozwiązania. Czy Rybnik nie podlega sprawiedliwej transformacji? Czy Rybnik musi z transformacją czekać na wygaszenie ostatnich kopalń w 2049 roku? - pyta Stanisław Bulandra na grupie Rybnicka na facebooku.
W której dzielnicy Rybnika ubyło, a w której przybyło mieszkańców?
Przypomnijmy, Sebastian Śmieja przygotował też mapki przedstawiające zmiany liczby ludności w poszczególnych dzielnicach w 2023 i 2022 roku, które prezntowane byly w Gazecie Rybnickiej.
O 1376 osób zmalała w ubiegłym roku liczba stałych mieszkańców Rybnika, co niestety ma związek przede wszystkim z dużą liczbą zgonów. W ostatnim dniu 2023 roku było nas 122.929. Malejąca liczba mieszkańców to oczywiście żadna nowość, ale skala zjawiska robi wrażenie, bo w ciągu roku wcześniejsze go, czyli 2022 ubyło tylko 1115 zameldowanych na stałe mieszkańców.
W minionym roku w 18 z 27 dzielnic ubyło łącznie 1.804 mieszkańców. Najwięcej straciły ich dzielnice największe: Niedobczyce 411 (3,6%); Maroko-Nowiny 265 (1,6%), a Boguszowice Osiedle 253 (2,7%). W Śródmieściu liczba stałych mieszkańców spadła o 121 osób i w ostatnim dniu roku 2023 było ich 5 892, a zatem spadek ów wyniósł 2%.
Wzrost liczby mieszkańców odnotowano w 7 dzielnicach; łącznie przybyło w nich 428 osób. Zdecydowanie największy wzrost liczby mieszkańców odnotowano na Zamysłowie, gdzie przybyło ich aż 315. Społeczność Kamienia powiększyła się o 62 osoby, a Zebrzydowic o 30.
Rybnicka Kuźnia i Ligota-Ligocka Kuźnia to z kolei dwie dzielnice, w których w ciągu roku 2023 liczba mieszkańców nie uległa zmianie.