Plac Armii Krajowej w Rybniku zmieni swoje oblicze. I to jak!
Plac Armii Krajowej w Rybniku to dziś wielki bałagan architektoniczny z plątaniną pasów ruchu. W przyszłości ma się to zmienić. Przestrzeń między dworcem PKP a planowanym centrum przesiadkowym z parkingiem poziomowym na kilkaset aut ma być zielona i przyjazna mieszkańcom. Zamiast samochodów będziemy tu spacerować i odpoczywać. - Dziś to miejsce uwłacza jakimkolwiek standardom urbanistycznym. Im więcej mamy przestrzeni przeznaczonych dla samochodów tym miasto traci na atrakcyjności, przyszłych inwestorach. Dbajmy o nasze przestrzenie publiczne, bo jeśli tego nie zrobimy i będziemy tworzyć tylko przestrzenie przyjazne samochodom, to niestety miasto będzie coraz bardziej marginalizowane - mówi architekt Rafał Paszenda, który na zlecenie urzędu miasta Rybnika wykonał analizy urbanistyczne terenu między dworcem a przyszłym centrum przesiadkowym.
Co należy podkreślić na samym początku, przygotowane przez architekta Rafała Paszendę opracowanie, to tylko jedna z możliwości zagospodarowania Placu Armii Krajowej w Rybniku. To jaki kształt przyjmie on ostatecznie okaże się dopiero po rozstrzygnięciu ogłoszonego przez miasto konkursu na zagospodarowanie tego miejsca i konsultacjach społecznych. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano w grudniu.
Zobacz wideo z konferencji:
Centrum przesiadkowe z parkinkiem poziomowym
- Chcemy rozmawiać o wizji przestrzeni miejskiej, która dziś ma charakter bardzo typowy dla miast, które stawiały swego czasu na rozwiązania głownie komunikacyjne. Od wielu lat mówi się też o centrum przesiadkowym zlokalizowanym gdzieś blisko PKP, bo dziś mamy dworzec komunikacyjny na Nowinach, i wiemy, że ta lokalizacja nie jest idealna. Mamy też szanse na pieniądze europejskie na realizację takiego centrum przesiadkowego - tłumaczy Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Jest mała „gwiazdka”. Jak podkreśla prezydent, z programu FEnIKS można pozyskać pieniądze na takie centrum pod warunkiem, że będzie one zlokalizowane poza centrum. Tak się składa, że należący do miasta teren naprzeciw ZUSu znajduje się już w dzielnicy Smolna, a nie Śródmieście. Właśnie na terenie obecnego parkingu miałoby powstać nowe półpoziomowe centrum przesiadkowe z parkingiem na kilkaset aut.
- Między dworcem PKP, a tym miejscem mamy do dyspozycji przestrzeń, która powinna zostać zagospodarowana. Rozpoczynamy dość dużą dyskusję, w jaki sposób to zrobić - mówi Kuczera, podkreślając że są dwa punkty pewne:
„PKP nie przeniesiemy, a po drugie chcemy skorzystać z pieniędzy europejskich na budowę centrum przesiadkowego, pewnie z jakąś infrastrukturą, która powinna temu towarzyszyć”.
- Plac Armii Krajowej dotychczas był wyłączony z możliwości zabudowy - w starym planie miejscowym była przestrzeń wyłącznie komunikacyjna. Jednak plan uległ zmianie i dziś jest możliwość budowy. Musimy tę możliwość wykorzystać, bo to jest teren zbyt ważny, by był terenem wolnym. To jest duży obszar, w którym mogą powstać obiekty publiczne - mówi architekt Rafał Paszenda.
Dlaczego trzeba przebudować Plac Armii Krajowej?
- To miejsce uwłacza jakimkolwiek standardom urbanistycznym. Im więcej mamy przestrzeni przeznaczonych na samochody tym miasto traci na atrakcyjności, przyszłych inwestorach, którzy mogliby pojawić się w tym terenie i zainwestować w jakieś obiekty. Dbajmy o nasze przestrzenie publiczne, bo jeśli tego nie zrobimy i będziemy tworzyć tylko te przyjazne samochodom, to niestety miasto będzie coraz bardziej marginalizowane i nie będzie odgrywało tak istotnej roli w regionie - dodaje Paszenda.
Nowe rondo przy Placu Armii Krajowej w Rybniku
W planie jest przebudowa układu komunikacyjnego. Obok centrum przesiadkowego, zlokalizowanego naprzeciw ZUS ma pojawić się rondo. Ruch od Chwałowic ma być puszczony ulicą Jankowicką. Pod samą komendą policji nie będzie drogi dla samochodów.
- Jednak zostanie utrzymana cyrkulacja kołową taka, jaka jest obecnie, czyli dziś na wjeździe do miasta mamy dwa pasy ruchu, a po tej zmianie również będą dwa pasy ruchu. Będzie się inaczej jeździć, ale być może będzie się lepiej jeździć, bo nie będziemy zmuszani do tego by korzystać z jednokierunkowych dróg, by wjechać w inne miejsce miasta - mówi Paszenda.
Samo centrum przesiadkowe ma być dużym obiektem.
- Udało mi wyznaczyć 485 miejsc parkingowych, dwa perony autobusowe, część kubaturową. Finalna wersja tego, jak ono będzie wyglądać zostanie przedstawiona przez uczestników konkursu, który został ogłoszony - mówi Paszenda.
Zieleń i woda na Placu Armii Krajowej
Plac Armii Krajowej w Rybniku ma być zielony, ma się tu pojawić też woda.
- Retencjonowana w zbiornikach podziemnych, ale też będzie w formie otwartej na Placu Armii Krajowej. Może to być biologiczny staw, który odpowiada temu, co było wcześniej. Tu był kiedyś staw, który potem został zasypany - dodaje Paszenda.
Między centrum przesiadkowym zlokalizowanym na obecnym parkingu naprzeciw ZUS a dworcem PKP ma pojawić się trakt, który połączy oba obiekty.
- Musimy w czytelny sposób, szczególnie dla osób z zewnątrz zasygnalizować sposób w jaki przejść między tymi obiektami. Zamiast tłumaczyć drogę, lepiej wskazać posadzkę, którą ja zaprojektowałem jako klinkierową. Wystarczy przekazać tej osobie: "proszę trzymać się klinkierowej posadzki, a dojdą państwo do dworca. Mamy już taką posadzkę w Rybniku na ulicy Wieniawskiego, która łączy dworzec kolejowy z centrum - mówi Paszenda.
Na terenie między dworcem PKP a centrum przesiadkowym mogą powstać jeszcze inne obiekty, np. patio, kawiarnia albo biurowiec. Przygotowane wizualizacje nie oznaczają, że takie obiekty powstaną.
Plac Armii Krajowej - nowe oblicze śródmieścia
Plac Armii Krajowej i jego najbliższe otoczenie czeka przebudowa. Planom zmian zagospodarowania przestrzeni tej części śródmieścia poświęcone było piątkowe spotkanie prasowe w rybnickim magistracie. Przedstawiono na nim możliwości zmiany wizerunku tego miejsca.