Bieg św. Antoniego

24.06.2023 Sport

Dzisiaj w Rybniku wielkie bieganie, czyli startujący o godz. 22.00 XIII PKO Rybnicki Półmaraton Księżycowy. Tydzień temu natomiast
w ramach obchodów antoniczkowego jubileuszu odbył się zorganizowany po raz pierwszy Bieg św. Antoniego.

Uczestnicy pierwszego Biegu św. Antoniego wystartowali spod bazyliki św. Antoniego i tam finiszowali. Zdj. Wacław Troszka

72 biegaczy w bardzo różnym wieku wystartowało z placu kościelnego i po przebiegnięciu 5-kilometrowej trasy prowadzącej m.in. przez rynek i nadnacyńskie bulwary tam finiszowało.

Tę śródmiejską trasę najszybciej pokonał znany rybnicki biegacz 32-letni Marcin Ciepłak (DMK Inżynieria), któremu zajęło to 17 min. i 17 sekund.
- Wziąłem w tym biegu udział, bo lubię startować w Rybniku. Najpierw z górki potem pod górkę - ocenił krótko trasę biegu po minięciu mety.

Pierwsza trójka antoniczkowego biegu. Od lewej drugi na mecie Sebastian Strzelczak, zwycięzca Marcin Ciepłak i Marek Michna. Zdj. Wacław Troszka

8 sekund później finiszował 46-letni Sebastian Strzelczak (TL ROW Rybnik), a 54 sekundy później linię mety przekroczył 48-letni Marek Michna (Inżynieria Biegania). Najszybsza kobieta Judyta Wróblewska (TL Athletics Jastrzębie) z Jastrzębia-Zdroju dobiegła do mety na 16. miejscu (czas 21’34), a dwa kolejne miejsca na kobiecym podium zajęły Maryna Sushko (Rybnicka Grupa Biegowa „Pędzimy Razem”) - 21’37 i Agnieszka Brejnak (Fit More Rybnik) - 23’13.

Proboszcz ks. Marek Bernacki i najszybsze biegaczki; od lewej: Maryna Sushko, Judyta Wróblewska i Agnieszka Brejnak. Zdj. Wacław Troszka

Na 56. miejscu finiszował najstarszy uczestnik biegu, wielki propagator biegania i żarliwy katolik 81-letni Norbert Sielski (Team JP II), któremu pokonanie trasy zajęło 30 min. i 43 s. Wspominał, jak w roku 2005, gdy odsłaniano rybnicki pomnik papieża Jana Pawła II z grupą przyjaciół-biegaczy pobiegł w sztafetowym biegu z Wadowic do Rybnika (na zdjęciu z kolegą z biegowych tras Andrzejem Siwczykiem)

Najstarszy uczestnik Biegu św. Antoniego 81-letni Norbert Sielski (po lewej) z kolegą z biegowych tras Andrzejem Siwczykiem. Zdj. Wacław Troszka
Jako ostatni bieg ukończył były wuefista rybnickiego liceum sióstr urszulanek Adam Kotas, który na mecie zameldował się z piątką swoich wnucząt: 10-letnią Olą, 9-letnim Adasiem, 8-letnim Jasiem, 4-letnim Edmundem i 2-letnim Heniem.

Jako ostatni dobiegł  do mety Adam Kotas z piątką swoich wnucząt. Zdj. Wacław Troszka

Zadowolenia z liczby i zapału biegaczy nie krył proboszcz ks. Marek Bernacki, który z pomocą parafian i sprzymierzeńców przygotował dla biegaczy nagrody, pamiątkowe medale i upominki oraz kanapki i domowe wypieki. Wyróżnienia i nagrody rozdano również najlepszym biegaczom w poszczególnych kategoriach wiekowych oraz najszybszym parafianom św. Antoniego.

Pierwszy Bieg św. AntoniegoWac

26 zdjęć

W sobotę 17 czerwca w ramach obchodów 200 lat żywego kultu św. Antoniego w Rybniku odbył się zorganizowany po raz pierwszy Bieg św. Antoniego. 72 biegaczy w bardzo różnym wieku wystartowało z placu kościelnego i po przebiegnięciu 5-kilometrowej trasy prowadzącej m.in. przez rynek i nadnacyńskie bulwary tam finiszowało. Tę śródmiejską trasę najszybciej pokonał znany rybnicki biegacz 32-letni Marcin Ciepłak (DMK Inżynieria), któremu zajęło to 17 min. i 17 sekund.