Rok z rybnickimi ekobohaterami

18.12.2024 Miasto

Pszczelarz, szkolna intendentka, ekspert od wielorazowych ekokubków, zielarka, smogowi strażnicy oraz zwolennicy niemarnowania i zrównoważonego stylu życia – to właśnie z nimi – z rybnickimi ekobohaterami spędzimy 12 kolejnych miesięcy roku 2025. Wczoraj w Chwałowicach odbyła się premiera kolejnej edycji kalendarza miejskiego „Jestem z Rybnika”.

Ekobohaterowie w Domu Kultury w Chwałowicach, gdzie wczoraj zaprezentowano nową edycję kalendarza "Jestem z Rybnika". Zdj. Wacław Troszka

– Nowa edycja kalendarza będzie doskonałą inspiracją, dla tych którzy dziś zastanawiają się, co zrobić dla Matki Ziemi – mówiła Agnieszka Skupień, naczelniczka Wydziału Kultury i Promocji UM, w Domu Kultury w Chwałowicach, gdzie wczoraj zaprezentowano kalendarz i zdjęcia, a przede wszystkim samych ekobohaterów, którzy codziennie udowadniają, że zmiana na lepsze może, i powinna zacząć się od nas samych. Takich jak Anna Piontek z Niedobczyc, która ograniczyła korzystanie z samochodu, stawia na niemarnowanie zasobów i minimalizację odpadów.

– Prawie dekadę temu postanowiłam, że zmienię coś w swoim życiu, bo widzę jak bardzo zmienia się klimat i wierzę naukowcom. Robię co mogę, metodą małych kroków, które mają ogromny wpływ na planetę. Przecież możemy nie marnować żywności, możemy staranniej segregować śmieci, możemy dzielić się tym, co mamy i nadawać rzeczom w dobrym stanie drugie życie. Możemy też kupować mniej ubrań czy jeździć autobusami, mnie się udało – zaczęłam się leczyć z „autoholizmu”. Wiem, że nie jest to łatwe – trzeba pójść na przystanek, swoje odstać, liczyć się z tym, że jest tłum i że nie zawsze uda się wsiąść do autobusu… Ale czuję, że robię coś dobrego – mówi Anna Piontek, która używa samochodu średnio raz w tygodniu, przy okazji zakupów, w czasie których używa ekologicznych woreczków i owijek. Uczy też proekologicznych postaw swoje dzieci i wspiera rybnickie fundacje działające na rzecz zwierząt.

– Jakieś 5 lat temu dołączyłam do fanów małej elektromobilności i kiedy tylko pogoda mi na to pozwala jeżdżę wszędzie hulajnogą albo rowerem, i z pełną radością i satysfakcją omijam wszystkie korki. Zachęcam wszystkich do dzielenia się, do szanowania tego, co mamy oraz do szanowania siebie nawzajem – mówiła rybniczanka, z którą spędzimy ostatni miesiąc wakacji 2025 roku.

Anna Piontek wybiera autobus czy hulajnogę zamiast samochodu. Zdj. Wacław Troszka

W Chwałowicach Sławomir Rąpała z Błękitnej Pasieki opowiadał o swojej pszczelarskiej pasji, kajakarz Marek „Sabał” Zieleziński o kontakcie z naturą i biwakach, na których obowiązuje jedna zasada – po ich zakończeniu musi być czyściej niż przed ich rozpoczęciem, a Jarosław Bem - o fenomenie wielorazowego ekokubka, który sprawdza się nie tylko w Rybniku, ale na największych obiektach i festiwalach w Polsce – od gdańskiej Areny po Męskie Granie.

– Po prostu kochamy tę ziemię. Razem z mężem posadziliśmy sad i ogród i łapaliśmy wodę, bo nie było nas stać, żeby go podlewać – mówiła Maria Nowak z dzielnicy Meksyk, której przygoda z ekologią zaczęła się od córki Izabeli i zdrowej żywności. – Dla niej to wszystko robiłam, bo nie chciała jeść niczego kupionego w sklepie. Pamiętam, jak pierwszy raz posiałam rzodkiewki, były malutkie, a ona wyciągała je z ziemi, płukała i jadła – opowiada pani Maria, którą cieszą też przylatujące do jej ogrodu pszczoły i motyle, tzw. polskie kolibry. Z nią i jej gęsiami siodłatymi powitamy wiosnę.

Maria Nowak w kalendarzu. Zdj. Marcin Giba

Autorem wszystkich zdjęć do kalendarza jest rybniczanin Marcin Giba, uznany fotograf.

– Gratuluję bohaterom ich ekologicznej aktywności. To, co robią bardzo mi imponuje i mam nadzieję, że będą dla wszystkich inspiracją – mówił Marcin Giba.

Kalendarz „Jestem z Rybnika” na rok 2025 ma mniejszy format od poprzednich z tego cyklu, a do jego powstania użyto ekologicznego, cieńszego papieru. – Oprócz wydania papierowego po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na elektroniczną wersję kalendarza na smartfony i pulpity komputerów. Karty kalendarza można pobrać na miejskiej stronie rybnik.eu – mówi Agnieszka Skupień.

Z odzysku pochodziły też ramki, w które oprawione były zdjęcia, jakie z rąk prezydenta Piotra Kuczery otrzymali rybniccy ekobohaterowie - bohaterowie 12 miesięcy 2025 roku.

– To ludzie, którzy bez oglądania się na innych, dają dobry przykład troski o naszą planetę, kierując się dewizą, że każdy może zrobić coś dla świata, a świat będzie dzięki temu lepszy – podsumowuje prezydent Piotr Kuczera.

Sławomir Rąpała jest prawdziwym ambasadorem pszczelego rodu. Zdj. Marcin Giba

Bohaterowie kalendarza:


STYCZEŃ Zdzisław Kuczma – Rybnicki Alarm Smogowy i Emil Nagalewski – Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS/Polski Alarm Smogowy.
Walka ze smogiem w Rybniku zdeterminowała codzienne życie tych dwóch panów. Dzięki ich zaangażowaniu bitwa o czystsze powietrze osiągnęła wielki sukces. Smogowi strażnicy przypominają: 2025 to ostatni rok z pozaklasowymi kopciuchami!

LUTY Bogusława Metelańska – intendentka w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 14 Podobno w Polsce marnujemy rocznie 4,8 mln ton żywności. Intendentka z ZSP 14, która zrobiła rewolucję w szkolnej stołówce i pokazała, że można marnowanie żywności ograniczyć prawie do minimum. Dodatkowo więcej dzieci polubiło szkolne obiady, które są teraz smaczne, zdrowe i kolorowe. Dziewczynki biorące udział w sesji: Zofia Michalska i Małgorzata Urbaś.

MARZEC Maria Nowak Od 25 lat konsekwentnie zbiera wodę deszczową, by podlewać swój ogród warzywny. Jej przygoda z ekologią zaczęła się od choroby córki, której zdrowie udało się poprawić dzięki zmianie stylu życia. Pani Maria kupiła kozę, zaczęła produkować domowe sery, a później całkowicie przestawiła się na samowystarczalność.

KWIECIEŃ Nadleśnictwo Rybnik Motto nadleśnictwa mówi: bez dobrze wykonanego odnowienia lasu, jak bez dobrej edukacji, proces rozwoju i zdobywania wiedzy jest marny, a efekty słabo widoczne. Odnowienie lasu jest równie ważne, co edukacja od najmłodszych lat. Gdy robimy coś źle od początku, nie możemy liczyć na cudowny efekt w przyszłości. Osoby biorące udział w sesji: Paulina Sobczuk - Rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rybnik, Hanna i Wojciech Mandrela.

MAJ Jarosław Bem - Nicknack Polska Ambasador zero waste, pionier i ekspert w zakresie implementacji proekologicznych systemów ekokubka wielorazowego w kaucji na największych obiektach i festiwalach w Polsce (Arena Gliwice, Polsat Plus Arena Gdańsk, Stadiony Miejskie w Warszawie i Krakowie, Tarczyński Arena Wrocław, Stadion Olimpijski we Wrocławiu, Męskie Granie, PZN, Miasto Rybnik itd.).

CZERWIEC Marek Zieleziński "Sabał” Kajakarstwo to nie tylko turystyka i sport, ale również doskonały sposób na bliski kontakt z naturą. Dla „Sabała” troska o środowisko naturalne to priorytet – zarówno na lądzie, jak i na wodzie. Płynąc w rytmie natury, unika nadmiernej ingerencji, nie pozostawiając śladów swojej obecności.

LIPIEC - Dobry Duch Fundacja Wsparcia i Rozwoju Rodziny Dobry Start z Rybnika Za jeden z celów fundacja Dobry Start obrała edukację w zakresie ekologii i nadmiernego konsumpcjonizmu. U nich można kupić przedmioty przekazane przez darczyńców, a dochód z ich sprzedaży jest przeznaczony na pomoc potrzebującym oraz na cele statutowe fundacji. Przedmioty w tym sklepie dostają drugie życie. Osoby biorące udział w sesji: Michał Toman, Monika Radkowska-Repko, Wioleta Grzybek, Jarosław Dąbrowski

SIERPIEŃ Anna Piontek Prowadzi zrównoważony styl życia, dbając o zasoby naturalne i komfort innych mieszkańców. Ograniczyła korzystanie z samochodu, stawiając na komunikację miejską i hulajnogę. Swoje codzienne działania opiera na niemarnowaniu zasobów, oszczędzaniu energii i minimalizacji odpadów. Swoją postawą daje przykład zarówno swojej rodzinie, jak i społeczności.

WRZESIEŃ Sławomir Rąpała „Błękitna Pasieka” Podobno ponad 87% gatunków roślin na świecie zapylana jest przez pszczoły. Pan Sławomir jest prawdziwym ambasadorem pszczelego rodu. Odwiedza szkoły, przedszkola i domy kultury, by pokazać młodym ludziom tajniki związane z życiem pszczół i produkcją miodu.

PAŹDZIERNIK Martyna Żmuda oraz Dorota Piecha – Dudek „Fundacja Naturalnego Rozwoju” Wspierają dzieci, młodzież i dorosłych w procesie naturalnego rozwoju. Działają blisko natury, tak aby każdy znalazł w niej swoje miejsce i poczuł się jak w domu. Poprzez wdrażanie postaw ekologicznych, uczą szacunku do środowiska oraz kształtują nawyki sprzyjające zrównoważonemu życiu w harmonii z przyrodą.

LISTOPAD Olga Wieczorek „Boskie zioła” Prowadzi najstarszą zielarnię w Rybniku z ponad 70-letnią historią. Posiada kwalifikacje, dzięki którym oferuje klientom spersonalizowane mieszanki ziołowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

GRUDZIEŃ Wspólny Stół To miejsce, które łączy osoby potrzebujące z tymi, które chcą ofiarować swoją pomoc. Dedykowane jest wszystkim, którzy mają potrzebę przygotowania posiłku, a z różnych przyczyn nie mają ku temu warunków. „Wspólny Stół” korzysta z nadwyżek żywności, które przynoszą mieszkańcy, dostarczają sklepy i inne instytucje. Tu wspólnie działają osoby w kryzysie bezdomności, seniorzy, wolontariusze oraz pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Osoby biorące udział w sesji: Opiekunowie: Barbara Kazana, Dariusz Piotrowski, Małgorzata Ostrowska – Górka Wolontariuszki: Irena Klich, Sabina Sobocińska-Mazur.

Rok rybnickich ekobohaterów

38 zdjęć

Pszczelarz, szkolna intendentka, zielarka, producent wielorazowego ekokubka oraz rybniccy leśnicy, zwolennicy niemarnowania i zrównoważonego stylu życia – to właśnie z nimi – z rybnickimi ekobohaterami spędzimy 12 kolejnych miesięcy roku 2025. Wczoraj w Chwałowicach odbyła się premiera kolejnej edycji kalendarza miejskiego „Jestem z Rybnika”. W galerii również zdjęcia Anity Gąsior z sesji fotograficznej do kalendarza oraz zdjęcia z kalendarza autorstwa Marcina Giby. 

Dziennikarz
Sabina Horzela-Piskula

Zobacz także

Rybnicki kalendarz mieszkańców z pasją
Rybnicki kalendarz mieszkańców z pasją

Rybnicki kalendarz mieszkańców z pasją

do góry