Przed nami Rybnicki Festiwal Zdrowia
Co łączy pianistę Leszka Możdżera, rybnicką lekarkę dr Katarzynę Musioł, uczniów Szkoły Muzycznej Szafranków czy dietetyczkę Magdalenę Makarowską? Rybnicki Festiwal Zdrowia, który rozpocznie się w naszym mieście w poniedziałek 27 listopada i potrwa do 2 grudnia. Na uczestników czekają warsztaty, koncerty, spotkania ze specjalistami i porady. Będzie możliwość wzięcia udziału w konferencji „Zdrowie w centrum uwagi” oraz w bezpłatnych badaniach.
A wszystko zaczęło się przed rokiem od jednodniowej konferencji „Rakowi Stop. Wczesne wykrycie szansą na życie”. W jej trakcie można było skorzystać z bezpłatnych badań.
- Wykonano prawie 190 badań krwi na markery rakowe, a 90 kobiet zrobiło USG piersi. 1 grudnia w czasie kolejnej konferencji planujemy badania zmian skórnych i konsultacje urologiczne z USG oraz ponownie badania na markery nowotworowe - mówi Joanna Kryszczyszyn z Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop” o konferencji „Zdrowie w centrum uwagi”, która rozpocznie się o 10.00 w Kampusie (budynek B).
W jej trakcie dr Grzegorz Słomian opowie o Centrum Onkologii Integracyjnej, które już prowadzi zajęcia wspierające, ceniona pediatra dr Katarzyna Musioł - o pierwszych objawach chorób nowotworowych u dzieci, a dr Aldona Olejnik o czerniaku. A to tylko część wystąpień.
W Kampusie będzie też okazja do oddana krwi i darmowych badań, a przepustką do ich wykonania będą trzy pieczątki, które można będzie zdobyć w trakcie poszczególnych festiwalowych dni (ulotki na pieczątki dostępne m.in. w edukatorium i Halo! Rybnik). A co nas czeka?
27 listopada o 17.00 w Edukatorium Juliusz odbędą się zajęcia relaksacyjne (wejściówka: 1 zł), dzień później o 18.00 w Halo! Rybnik terapeutka Aleksandra Zawadzka opowie o depresji i kogo może dotknąć, 29 listopada o 18.00 w muzeum z koncertem wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej Szafranków, a kolejnego dnia w bibliotece głównej o 17.00 z rybniczanami spotka się dietetyczka Magdalena Makarowska, autorka poradników i specjalistka od diety w insulinooporności.
Rybnicki festiwal zakończy się 2 grudnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej zajęciami muzykoterapii i relaksacji oraz koncertem pianisty Leszka Możdżera na dwa fortepiany o częstotliwości 442 oraz 432 Hz.
- Dźwięki o tej częstotliwości mają działania uspokajające - tłumaczy Joanna Kryszczyszyn, była wiceprezydent miasta i dyrektorka Rybnickiego Centrum Edukacji Zawodowej, współzałożycielka Fundacji na rzecz Onkologii „Rakowi-Stop”, która powstała w Rybniku w 2020 z inicjatywy ordynatora oddziału onkologicznego dr. Grzegorza Słomiana.
- Szyliśmy maseczki i pościel, kupowaliśmy sprzęt, by zabezpieczyć pacjentów i lekarzy oraz przygotowaliśmy dokumentację remontową oddziału onkologii rybnickiego szpitala. Zależy nam głównie na doposażeniu w sprzęt oraz klimatyzację, szczególnie na chemioterapii, by zapewnić pacjentom odpowiednie warunki - dodaje Joanna Kryszczyszyn.
I zaprasza do udziału w Rybnickim Festiwalu Zdrowia.