Świątynia kultury z lampką i Niemenem
Świętujący 60-lecie istnienia Teatr Ziemi Rybnickiej został laureatem prestiżowej Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Uroczysta gala jej wręczenia odbyła się wczoraj wieczorem w ramach 55. Rybnickich Dni Literatury, a uświetnił ją koncert „Niemen znany i mniej znany” z udziałem wokalistek Natalii Niemen, Anny Rusowicz i Natalii Kukulskiej. Marynary poszły w ruch!
Zaprojektowana przez Zygmunta Brachmańskiego statuetka Honorowej Złotej Lampki Górniczej łączy elementy lampki i Pegaza – symboli Rybnickich Dni Literatury, najstarszego festiwalu literackiego w Polsce. Przyznawana jest od 1985 roku szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu ludziom kultury, zespołom i instytucjom, rozsławiającym Rybnik w kraju i na świecie. Wśród jej laureatów są m.in. Adam Makowicz, Lidia Grychtołówna, Czesław Gawlik, Henryk Mikołaj Górecki, Karol Szafranek, Olek Krupa, Kazimiera Drewniok, Kabaret Młodych Panów czy rybnicka szkoła muzyczna.
– Tegoroczna Honorowa Złota Lampka Górnicza jest również nagrodą dla osób, które kierowały tym okrętem przez wszystkie te lata, bo dzięki nim stał się on krążownikiem rybnickiej kultury – gości tu muzyka, teatr, kino, malarstwo, taniec… To piękna historia, a wraz z nią wiele pięknych przeżyć i wzruszeń – mówił prezydent Piotr Kuczera, który przyznał Honorową Złotą Lampkę Górniczą Teatrowi Ziemi Rybnickiej i wręczył statuetkę i dyplom jego dyrektorom: obecnemu Michałowi Wojaczkowi i poprzedniemu Adamowi Świerczynie.
– Dziękuję za to wyróżnienie, które właśnie w tym roku otrzymuje organizator Rybnickich Dni Literatury, czyli Teatr Ziemi Rybnickiej, bo to rzecz bez precedensu w historii tej wspaniałej świątyni kultury, w której dane jest nam przeżywać wspólnie tyle emocji. Pamiętajmy, „każde pokolenie ma własny czas, każde pokolenie chce zmienić świat, każde pokolenie odejdzie w cień, a nasze… nie!” – mówił Adam Świerczyna, przywołując słowa piosenki.
Diamentowy jubileusz
Obchodzący diamentową rocznicę Teatr Ziemi Rybnickiej jest jedną z najbardziej znanych instytucji kultury w regionie i najbardziej rozpoznawalną budowlą w mieście, niezmienne przyciągającą oko swoją architekturą. Budowę ze znaczącym wsparciem przemysłu górniczego rozpoczęto w 1958 roku, według projektu architektów ówczesnego katowickiego Miastoprojektu: Henryka Buszko, Aleksandra Franty i Jerzego Gottfrieda. Instytucja została oddana do użytku tuż przed górniczą Barbórką w 1964 roku. W ciągu 60 lat Teatrem Ziemi Rybnickiej kierowało sześciu dyrektorów: Władysław Porębski (1964-1979), Zygmunt Bińczak (1979-1982), Wojciech Bronowski (1983-1996), Aleksandra Liniany-Zejer (1996-2001), Adam Świerczyna (2001-2016) i Michał Wojaczek (od 2016).
TZR cechuje różnorodność repertuarowa, która spełnia oczekiwania różnorodnej publiczności, a w ciągu 60 lat miało tu miejsce tysiące wydarzeń. Występowali tu najznakomitsi aktorzy i teatry, wokaliści i zespoły, plastycy i artyści. Stałymi gośćmi są teatry operowe i operetkowe, filharmonicy, znakomici dyrygenci i muzycy, ale też tancerze, kabareciarze czy orkiestry dęte. Na ekranie prezentowane są najlepsze filmy DKF-u, na scenie wręczane są prestiżowe nagrody, a w foyer oczy zwiedzających cieszą najciekawsze prace plastyczne i fotograficzne, ale też... dalie czy mieczyki. Najstarsza impreza literacko-artystyczna w Polsce – Rybnickie Dni Literatury podczas swoich 55. edycji zgromadziły imponującą liczbę najwybitniejszych polskich literatów kilku pokoleń, a na festiwalu Silesian Jazz Meeting nie zabrakło żadnego z liczących się muzyków jazzowych w kraju i wielu z zagranicy.
Teatr Ziemi Rybnickiej organizuje i wspiera ruch amatorski, edukuje artystycznie i produkuje najróżniejsze przedsięwzięcia. Zmieniała się jego nazwa (Rybnicki Ośrodek Kultury i Rybnickie Centrum Kultury ), zmieniał się adres – dziś mieści się on przy Placu Teatralnym im. Kazimierza Kutza. Nie zmienia się jakość. TZR to dziś uznana marka!
Niemen znany i mniej znany
Podczas wczorajszego wieczoru dla publiczności w wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej odbył się koncert „Niemen znany i mniej znany”, według projektu zainicjowanego przez Natalię, córkę Czesława Niemena, która zaprosiła do udziału swoje „siostry”: wokalistki Natalię Kukulską i Annę Rusowicz.
Prowadzący galę dr Jacek Kurek, przypomniał historię jednej z płyt artysty, a na 60-letniej scenie zabrzmiały jego największe przeboje: „Obok nas”, „Sen o Warszawie”, „Wspomnienie”, „Dziwny jest ten świat” oraz mniej znane utwory Niemena, które jego córka chce przybliżyć szerszej publiczności m.in. z albumów „Terra Deflorata” z 1989 roku czy „Spodchmurykapelusza” z 2001.
– To albumy pełne bardzo trudnej poezji i równie trudnej muzyki – mówiła Natalia Niemen.
A na zaśpiewanej na bis „Płonącej stodole” marynarki poszły w ruch, jak na koncertach w latach 60.
Świątynia kultury z lampką i Niemenem
Świętujący 60-lecie istnienia Teatr Ziemi Rybnickiej został laureatem prestiżowej Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Uroczysta gala jej wręczenia odbyła się 26 października w ramach 55. Rybnickich Dni Literatury, a uświetnił ją koncert „Niemen znany i mniej znany” z udziałem wokalistek Natalii Niemen, Anny Rusowicz i Natalii Kukulskiej.