Zielona Ruda
Jak co roku w okresie sierpnia woda w Zalewie Rybnickim przebrała zielonkawy kolor, co wzbudza niepokój wśród użytkowników akwenu. Spowodowane jest to tzw. "zakwitnięciem wody" - wysokie temperatury powietrza i bezwietrzna pogoda sprzyjają rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej odpowiedzialnej za występowanie tego zjawiska. A jak wygląda sytuacja na popularnej wśród kajakarzy rzece Rudzie?
Jacek Kluczniok, prezes Stowarzyszenia "Aktywni" oraz organizator Wielkiego Sprzątania Rzeki Rudy uspokaja:
- Rzeka również przybiera zielony kolor corocznie w okresie gorących miesięcy letnich. Ale jest akwenem płynącym w przeciwieństwie do jeziora. Poza tym Ruda zasilana jest głównie, bo w 80 procentach przez Nacynę, która całkowicie omija Zalew Rybnicki, a tylko nieznaczną ilością wody z zalewu, aby zapewnić minimalny biologiczny jej przepływ. Zatem skład chemiczny wody w rzece jest inny niż w zalewie – mówi Jacek Kluczniok.
W ocenie "Aktywnych" kontakt z wodą w rzece Rudzie nie jest niebezpieczny. Instruktorzy obsługujący spływy kajakowe mają regularny kontakt z wodą, nie zgłaszają żadnych niepokojących dolegliwości. Co ważne, "Aktywni" jako stowarzyszenie zrzeszające miłośników rzeki Rudy stale pilnują i monitorują jakość wody i reagują na każde niepokojące zdarzenia, takie jak nietypowy kolor lub zapach zgłaszając to odpowiednim służbom.
Autorka Iwona Jamicka, praktykantka z UŚ
Zdjęcie źródło: ESA/Copernicus Sentinel-2 – CC BY-SA IGO 3.0