Zielone podcasty w chwałowickiej podstawówce
„Zielone Podcasty – młode głosy mają moc!” to kolejny międzynarodowy projekt Szkoły Podstawowej nr 35. Tym razem partnerem chwałowiczan została podstawówka z Pragi.
– To nowe otwarcie w dwustronnej współpracy z Czechami. Postanowiliśmy poszerzyć horyzonty i do naszego nowego projektu zaprosić szkołę, która wniesie zamiłowanie do nauki i gotowość do mierzenia się z wyzwaniami pracy w międzynarodowym towarzystwie – wyjaśnia Wojciech Wasylko, szkolny koordynator projektu, nauczyciel języka angielskiego.
Po sukcesie dwóch poprzednich działań dotyczących programowania, kodowania i robotyki, zrealizowanych w zeszłym roku szkolnym w polsko-czeskich zespołach, tym razem młodzi naukowcy zmierzyli się z zieloną energią.
– Postanowiliśmy zająć się tematem zielonej energii i podać go w formie, która zainteresuje nawet najmłodszych. Zdecydowaliśmy, że uczniowie nagrają podcasty, w których będą promować alternatywne, nowoczesne metody pozyskiwania czystych, nowoczesnych źródeł zasilania. W ten sposób powstał pomysł na projekt naukowo-radiowy – tłumaczy Wojciech Wasylko.
W ciągu czterech dni młodzi naukowcy z zaprzyjaźnionych szkół stworzyli krótkie audycje radiowe, wzięli udział w szeregu działań promujących naukę i nieszablonowe podejście do zdobywania wiedzy. Projekt obejmował m.in. wizytę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, wycieczkę do Krakowa i wizytę w Centrum Nauki i Zmysłów WOMAI, spotkanie z rybnickimi władzami, wizytę w Radiu 90 oraz odwiedziny w zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza. Efektem prac jest pięć podcastów, które zostaną zaprezentowane szkolnej społeczności na wybranych lekcjach.
Projekt został sfinansowany z minigrantów Funduszu Wyszehradzkiego.
Zielone podcasty w chwałowickiej podstawówce nr 35
„Zielone Podcasty – młode głosy mają moc!” to kolejny międzynarodowy projekt SP nr 35 z Chwałowic. Tym razem partnerem chwałowiczan została szkoła podstawowa z Pragi.