Pasjonaci uczą w II LO!
Aż troje nauczycieli II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego otrzymało nagrodę „Pasjonaci” przyznaną po raz pierwszy w tym roku szkolnym przez panią Minister Edukacji Narodowej. To nagroda dla nauczycieli za wybitne zasługi na rzecz rozwijania uzdolnień uczniów, szczególnie tych, którzy dzięki nim odnoszą sukcesy na olimpiadach ogólnopolskich lub międzynarodowych. A zdolnych uczniów w II LO nie brakuje!
Jednorazową nagrodę w wysokości 8 tys. zł pani minister Barbara Nowacka przyznała około 300 nauczycielom w kraju, przygotowującym z sukcesami swoich uczniów do olimpiad przedmiotowych, interdyscyplinarnych i zawodowych. W grudniu do II LO w Rybniku dotarła wiadomość, że nagrodą „Pasjonaci” uhonorowano aż troje nauczycieli Frycza – Zofię Jakubowską, polonistkę i nauczycielkę języka włoskiego, geografa Sławomira Targosza oraz Ewelinę Maj, nauczycielkę chemii i dyrektorkę II LO – a to bodaj jedyny taki przypadek w województwie. – To duże wyróżnienie, więc bardzo się cieszymy – mówi Ewelina Maj.
Podkreśla, że praca z uzdolnionymi uczniami Frycza to proces, który rozpoczyna się już w pierwszej klasie i dotyczy nie tylko chemii, której uczy, ale też innych przedmiotów.
– Wszyscy współpracujemy na sukcesy naszych uczniów i poświęcamy na to wiele czasu, który absolutnie nie ogranicza się tylko do lekcji, ale robimy to dodatkowo w czasie wolnym, nawet w weekendy. Praca z uczniem na poziomie olimpijskim jest wymagająca, bo droga do sukcesu jest długa i wyboista. Największą frajdę sprawia mi uczeń, który osiąga tak wysoki poziom wiedzy, że kiedy chce omówić ze mną jakiś temat, muszę się dodatkowo przygotować. I nie wstydzę się tego, przeciwnie, mam radość z tego, że będąc dla nich inspiracją, sama mogę się od nich czegoś nauczyć – mówi Ewelina Maj o swojej pracy z młodzieżą.
Z nagrody cieszy się też Zofia Jakubowska, nauczycielka języka polskiego i języka włoskiego z 24-letnim stażem pracy.
– To ogromna przyjemność pracować w szkole, w stosunku do której różne instytucje mają pewnie spory dylemat, kogo nagrodzić, bo tutaj całe grono pracuje w sposób niezwykle wytężony, co oczywiście dodatkowo motywuje, cieszy i przynosi dobre efekty – mówi Zofia Jakubowska, która przyznaje, że w pracy z uczniem najbardziej ceni sobie fakt spotkania z młodymi ludźmi i relacje, które stają się niezwykle ważne dla obu stron.
– Nagroda to miła niespodzianka. Ciszy mnie, że nasz wysiłek jest doceniany, ale to również motywacja do dalszej pracy, a trzeba podkreślić, że mamy naprawdę wspaniałą młodzież i bardzo dobrze się z nią współpracuje – mówi Sławomir Targosz, podkreślając, że na sukces młodych ludzi w olimpiadach geograficznych pracują też inni nauczyciele:
– Geografia to przedmiot multidyscyplinarny, i to, że jesteśmy właśnie w tej szkole i każdy przedmiot jest tutaj uczony na wysokim poziomie, na pewno pomaga. Inni nauczyciele też dokładają swoją cegiełkę do tego, że mamy olimpijczyków z geografii – zauważa Sławomir Targosz.
Warto dodać, że końcówka roku obfitowała w więcej dobrych wiadomości dla społeczności II LO Frycza w Rybniku. Aż siedmioro uczniów i absolwentów tej placówki otrzymało stypendium Ministra Edukacji Narodowej za szczególne osiągnięcia naukowe uzyskane w roku szkolnym 2023/2024. W gronie nagrodzonych znaleźli się uczniowie obecnych klas czwartych: Weronika Przybyłek, Piotr Tyka i Rafał Mazur oraz Julia Jureczka, Maja Kisiel, Paweł Niedobecki i Kajetan Wawrzyniak, dziś już absolwenci Frycza. Aby otrzymać stypendium uczniowie muszą odnosić sukcesy w olimpiadach lub międzynarodowych konkursach interdyscyplinarnych. Nie znamy jeszcze terminu uroczystego wręczenia stypendiów uczniom.
– Jestem dumna, że nasza szkoła daje możliwość tak wszechstronnego rozwoju. Liczne sukcesy, jakimi możemy się poszczycić, to efekt ciężkiej pracy naszych uczniów oraz ich opiekunów naukowych. Tym bardziej cieszy mnie to, że praca tych drugich też została zauważona i nagrodzona – podsumowuje dyrektor II LO Ewelina Maj.
Poznajmy bliżej nauczycieli z nagrodą "Pasjonaci":
Zofia Jakubowska – nauczycielka języka polskiego i języka włoskiego z 24-letnim stażem pracy. Z zaangażowaniem pracuje z uczniami zdolnymi, prowadząc koła zainteresowań i Indywidualny Program Nauczania z języka włoskiego oraz z języka polskiego i osiąga znaczące sukcesy z uczniami podczas konkursów i olimpiad. W ostatnich latach była opiekunem dwóch laureatek i jednej finalistki Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, dwóch finalistek Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanego przez KUL oraz dwóch laureatek 1 miejsca w drużynowym Wszechstronnym Konkursie Konesera Polszczyzny. Warto dodać, że w ostatnich latach Zofia Jakubowska zorganizowała w II LO pięć obozów naukowych do Włoch „Śladami Michała Anioła i Leonarda Da Vinci” oraz współorganizowała z inną polonistką w latach 2012-2021 Ogólnopolskie Konkursy Filmowe oraz sesje filmoznawcze. A to tylko część jej zasług na rzecz rozwoju licealistów.
Sławomir Targosz – nauczyciel z 20-letnim stażem pracy. Swoją pasją do przedmiotu zaraża innych, o czym niewątpliwie świadczą osiągnięcia jego uczniów. W ostatnich pięciu latach wypuścił spod swoich skrzydeł 6 laureatów oraz 9 finalistów Olimpiady Geograficznej. Jeden z jego uczniów dwukrotnie reprezentował kraj na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej (Paryż 2022 i Stambuł 2021), zdobywając srebrne medale oraz dwukrotnie reprezentował kraj w Bałtyckiej Olimpiadzie Geograficznej, zdobywając odpowiednio II miejsce i złoty medal (2022) oraz IX miejsce i medal srebrny (2021). Ponadto Sławomir Targosz jest inicjatorem i organizatorem weekendowych rajdów górskich dla młodzieży, które odbywają się 2-3 razy roku, a w 2018 roku zorganizował obóz naukowy na Wyspach Owczych i Islandii.
Ewelina Maj – nauczycielka chemii z 19-letnim stażem i dyrektor II LO od 2022 roku. Przez lata pracy krzewi zamiłowanie do chemii, co przerodziło się w sukcesy jej uczniów w konkursach i olimpiadach. W ostatnich latach była m.in. opiekunem dwóch laureatek oraz trzech finalistów Olimpiady Chemicznej, dwóch laureatów Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju (jeden z uczniów został laureatem pierwszego miejsca), dwóch laureatów 1 miejsca XVII Wojewódzkiego Konkursu Drużynowego z Chemii dla uczniów szkół ponadpodstawowych, laureata XXVI Opolskiego Turnieju Chemicznego oraz finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego Politechniki Śląskiej. Ewelina Maj jest też inicjatorką i organizatorką zajęć dla przedszkolaków „Laboratorium pluszowego misia”, prowadzonych w II LO. Poza działalnością naukową stara się zarażać innych swoim zamiłowaniem do żeglarstwa – w 2023 roku zorganizowała obóz naukowo-żeglarski po Wielkich Jeziorach Mazurskich „Frycz pod żaglami” i ma nadzieję, że te obozy na stałe wpiszą się do kalendarza działań podejmowanych dla wszechstronnego rozwoju uczniów Frycza.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!